Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 05:05
Sunset Sunset: 19:16

Ultimele Știri

Actorul Volodimir Zelenski a câştigat duminică primul tur al alegerilor prezidenţiale din Ucraina. Petro Poroşenko, actualul presedinte s-a situat pe doi

31 martie 2019 | Stiri Nationale

Primul tur al alegerilor prezidențiale din Ucraina s-a terminat așa cum era de așteptat, cu victoria actorului de comedie Volodimir Zelenski.

Zelenski este creditat de exit-poll-uri cu 30.4%. Pe locul doi s-a situat actualul președinte, Petro Poroșenko, cu 17,8%. Iulia Timoșenko este creditată cu 14.2%.

Urmează ca rezultatele să fie confirmate de numărătoarea oficială. În condițiile în care ele sunt corecte, Volodimir Zelenski și Petro Poroșenko se vor întâlni în turul II pe 21 aprilie.

Prezența la urne a fost semnificativă. Până la ora locală 16.00 votaseră 49,8% dintre alegători.

Volodimir Zelenski, un actor de comedie, a câștigat primul tur al alegerilor prezidențiale din Ucraina și se va confrunta în turul II cu actualul președinte Petro Poroșenko, arată sondajele efectuate la ieșirea de la urne.