FC BOTOȘANI – CFR CLUJ 2-2 (4-2 la penalty-uri). Botoșănenii s-au calificat în „optimi” după un meci fantastic

FC Botoşani s-a calificat în optimile de finală ale României, miercuri, după ce a învins CFR Cluj la loviturile de departajare. Scorul final din timpul regulamentar a fost 2-2 (4-2 la penaltiuri).

FC Botoşani a deschis scorul prin Ştefan Ashkovski (37′) şi a intrat la pauză în avantaj. La scurt timp, după debutul reprizei secunde, CFR Cluj a egalat graţie lui Cătălin Golofca (56′), pentru ca, patru minute mai târziu, coechipierul Andrei Burca să-şi aducă echipa în avantaj. În cele din urmă, pe finalul timpului regulamentar, Jonathan Rodríguez a reuşit să transforme o lovitură de pedeapsă (81′) şi să-i trimită pe moldoveni în prelungiri.

La fel ca în urmă cu doi ani, botoșanenii au câștigat la penalty-uri, tot intr-o partidă cu CFR-ul din șaisprezecimi. A fost un meci nebun, în care CFR a rămas în inferioritate după numai o jumătate de oră. Fost jucator al moldovenilor, Mihai Bordeianu a văzut cartonașul roșu.

Echipele de start:

FC BOTOȘANI: Hankic – Bryan, Moescu, Chindriş, Marcel – Rodriguez – Papa, Ebenhofer – Ashkovski, Minas, Ofosu
Antrenor: Marius Croitoru

CFR CLUJ: Fernandez – Butean, Paşcanu, Burcă, Susic – Bordeianu, Luis Aurelio, Djokovic – Golofca, Rondon, Petrila
Antrenor: Dan Petrescu