Sunset Sunset: 19:08

Ultimele Știri

FC BOTOȘANI-DINAMO BUCUREȘTI 4-0. Meci NEBUN făcut de botoșăneni pe MUNICIPAL

24 ianuarie 2021 | Sport

FC Botoșani a obținut cea mai clară victorie din istoria meciurilor directe cu Dinamo, scor 4-0. Nici bine nu a început meciul, că Botoșaniul a și deschis scorul după câteva secunde, prin Keyta, ca urmare a unei gafe a portarului Eșanu. A urmat o lecție de fotbal predată de jucătorii lui Croitoru pe parcursul celor 90 de minute de joc prin numeroase ratări și prin golurile înscrise de ONgenda în minutul 23, Keita în minutul 37 (din penalty( și Harut în minutul 64, printr-o minge deviată din Guyne.
FC Botoșani vine după o victorie importantă, în derby-ul local cu Poli Iași, scor 1-0. Dupa acest meci, formația lui Marius Croitoru este pe locul 7, cu 24 de puncte.

FC Botoșani: Hankic – Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu – Ed. Florescu, J. Rodriguez, Ongenda – Al. Caia, Mawas, H. Keyta
Rezerve: Ed. Pap – A. Chindriș, Plămadă, Toutouh, M. Roman I, Tîrcoveanu, Ashkovski
Antrenor: Marius Croitoru

Dinamo: Eșanu – D. Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu – G. Crețu, Al. Răuță, V. Achim, Fabbrini – Magaye Gueye, Borcea
Rezerve: Al. Mitrovic – Puljic, Cl. Stan, I. Șerban, Bani, Mihaiu, R. Moldoveanu, C. Măgureanu
Antrenor: Ionel Gane