Sunset Sunset: 19:08

Ultimele Știri

FC BOTOȘANI este în PLAY-OFF! MARIUS CROITORU: „Îi felicit pe toți, le mulțumesc”

10 aprilie 2021 | Sport

FC Botoșani a remizat astăzi cu FC Voluntari, scor 1-1 în ultima etapă din sezonul regulat. Pentru botoșăneni a înscris Ashkovski în minutul 20, cu un șut plasat, din unghi, iar egalarea a venit în minutul 52, când Droppa l-a învins pe goalkeeperul Botoșaniului cu un șut din interiorul careului.

In urma acestui rezultat FC Botoșani a încheiat sezonul regulat pe locul 6 în clasamentul Ligii 1, cu un total de 42 de puncte, fapt ce i-a asigurat un loc în play-off-ul primului eșalon românesc.

Le multumesc tuturor, si celor care au adus prima calificare in playoff, si pe aceasta de anul asta. Ii felicit pe toti, le multumesc. Nu e usor sa te antrenezi zi de zi la Botosani. Le-am zis jucatorilor rezultatul de la Pitesti, baietii au facut ce le-am cerut. Primul playoff a fost intamplare, acum a fost mult mai greu. Ma suporta zi de zi, ii stresez, ma chinui sa ii fac sa inteleaga.

Atunci cand pierdem, e vina mea pentru ca nu pot sa ii capacitez pe jucatori. E un playout dificil, cu reguli noi pentru campionatul romanesc. Nu voiam sa mergem in playout. Numai niste oameni prosti se pot gandi ca eu sau patronul mergem la un jucator sa le zicem sa se dea la o parte cu FCSB„, a declarat Marius Croitoru la finalul partidei.

Play-off-ul din acest sezon oferă o miză specială. Locurile 1 și 2 vor juca un baraj. Câștigătoarea va avea șansa să participe în ediția următoare de UEFA Conference League, dacă se impune într-un alt baraj, cu formația clasată pe ultimul loc european din play-off.