Sunset Sunset: 19:08

Ultimele Știri

FC Botoșani – Sepsi 1-2. Elevii lui Croitoru EMOȚII pentru PLAY-OFF

15 martie 2021 | Sport

Sepsi a obținut prima victorie din istoria confruntărilor cu FC Botoșani. Echipa lui Leo Grozavu a bătut cu 2-1 și e aproape imposibil să mai piardă locul de play-off, in timp ce elevii lui Croitoru încă nu sunt siguri de locul în primele 6.

Sepsi a deschis scorul spre finalul primei reprize. Rodriguez a gafat nepermis în careul propriu, a pasat direct la Safranko, pe care ulterior l-a faultat. Vașvari a transformat elegant lovitura de pedeapsă pentru 1-0 (’41). Trupa lui Leo Grozavu și-a adjudecat victoria în minutul 71. În min 90+3 Camara înscrie pentru botoșăneni după o centrare venită de la Patache, de pe partea dreapta.

Astfel, după cele 90 de minute elevii lui Croitoru se văd înfrânți pe teren propriu de Sepsi.

Partida a fost una specială pentru Leo Grozavu, care a antrenat-o pe FC Botoşani în Liga 1 timp de patru sezoane (2013/14, 2014/15, 2015/16, 2016/17), formând o echipă competitivă, care a reuşit o performanţă remarcabilă, prima calificare în cupele europene (la finele ediţiei 2014/15).

Echipele:

Botosani: Hankic – Braun, Chindris, Seroni, Tiganasu – Ongenda, Rodriguez, Papa – Croitoru, Al Mawas, Tircoveanu
Rezerve: Pap, Patache, Plamada, Holzmann, Roman, Tarsa, Florescu, Camara, Toutouh

Sepsi: Niczuly – Dimitrov, Bouhenna, Mitrea, Stefan – Fofana, Vasvari, Golofca – Csiszer, Safranko, Petrila
Rezerve: Fernandez, Ninaj, Lorand Fulop, Stefanescu, Tamas, Bajrovic, Rapp, Tingu, Kovacs