Sunset Sunset: 19:16

Ultimele Știri

FC Botoșani – Viitorul 1-0. Botosanenii tot mai aproape de PLAY-OFF!

4 aprilie 2021 | Sport

FC Botoșani s-a impus pe teren propriu, 1-0 (gol Keyta ’82) in meciul disputat impotriva celor de la Viitorul și este tot mai aproape de play-off.

FC Botoșani a început mai bine meciul, iar elevii lui Croitoru au dominat prima repriză. Cele mai importante ocazii le-au avut Andrei Chindriș (minutul 2), printr-o lovitură de cap din careu, Al Mawas (9), care a tras puțin pe lângă poartă, din 8 metri, și Ongenda (27), care a șutat puternic din lovitură liber. În urma acestui succes, FC Botoșani le-a scos din cursa pentru play-off pe Astra Giurgiu, FC Argeș, UTA și FC Viitorul. Chindia Târgoviște este singura formație din afara locurilor de play-off care ar mai putea ajunge în primele 6.

După acest succes, FC Botoșani ajunge la 41 de puncte și este pe locul 5, în timp ce Viitorul este pe 11, cu 31 de puncte, și nu mai poate prinde un loc de play-off.

FC Botoșani – Viitorul, echipe de start:

FC Botoșani: Pap – Braun, Chindriș, Meleke, Țigănașu – Tîrcoveanu, Rodriguez, Ongenda – Al Mawas, Croitoru, Fili
Rezerve: Hankic, Patache, Șeroni, Plămadă, Târșa, Keyra, Camara, Ashkowski, Roman
Antrenor: Marius Croitoru

Viitorul: Căbuz – Dussaut, Artean, Mladen, Boboc – Babunski, Gaztanaga, Ciobanu – G.Ganea, Tsomou, Pitu
Rezerve: Cojocaru, Grosu, Grameni, Sîrbu, Haită, Matiș, Andronache. Tănasă
Antrenor: Mircea Rednic