Sunset Sunset: 19:08

Ultimele Știri

Naționala de fotbal U 21 a României, calificata la Campionatul European

17 octombrie 2018 | Stiri Nationale

Selecţionata de tineret a României s-a calificat la Campionatul European de fotbal Under-21 din 2019, după ce a învins echipa Liechtensteinului cu scorul de 4-0 (3-0), marţi seara, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploieşti, în ultimul său meci din Grupa a 8-a a preliminariilor.

Tricolorii, care mai avea de îndeplinit o simplă formalitate, să obţină un punct cu cea mai slabă echipă din grupă, s-au impus prin golurile marcate de George Puşcaş (14, 39), Ianis Hagi (25) şi Adrian Petre (78).

România a reuşit astfel a doua sa calificare la un Campionat European de tineret, după o pauză de 20 de ani, în 1998 turneul final fiind găzduit de ţara noastră.

Meciul de la Ploieşti a fost unul fără istoric, într-un singur sens, spre poarta lui Armando Majer. Puşcaş a avut prima ocazie mare, în min. 13, când Majer a respins mingea reluată de atacantul echipei Palermo. Un minut mai târziu, Puşcaş a marcat din plonjon, la centrarea lui Ianis Hagi. Puşcaş a mai irosit o situaţie (16), la centrarea lui Ştefan, pentru ca Alexandru Cicâldău (18) să şuteze peste poartă din 14 metri.

În clasamentul final, România a ocupat primul loc, neînvinsă, cu 24 puncte, urmată de Portugalia, 22 puncte, Bosnia-Herţegovina, 18 puncte, Ţara Galilor, 13 puncte, Elveţia, 10 puncte, Liechtenstein, 0 puncte.

Turneul final se va disputa în perioada 16-30 iunie 2019, în Italia şi San Marino, la Bologna, Reggio Emilia, Cesena, Trieste, Udine şi Serravalle. Vor participa 12 echipe, fiind calificate până acum Italia (echipa gazdă), Spania, Franţa, Anglia, Serbia, Germania, Croaţia, Danemarca, Belgia şi România. Ultimele două participante vor fi decise în urma meciurilor de baraj.