Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 05:07
Sunset Sunset: 19:15

Ultimele Știri

Botosanenii au intrat la apă! Farul – FC Botoşani 8-0, în etapă a 19-a din SuperLiga

4 decembrie 2022 | Sport

FC Botoşani a ajuns la şase etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi trei eşecuri.
Cu un om în minus din minutul 30, după eliminarea lui Șeroni, apărarea moldovenilor a fost spulberată de băieții lui Hagi. Pitu a marcat pentru 3-0, șut cu pământul de la mare distanță. Apoi, Vlad Morar a reușit o dublă-fulger, în doar 3 minute (66, 69). Alibec a dat și el al doilea gol, în minutul 74.

Al 7-lea gol a fost și reușita meciului. Șut superb al lui Kiki, din marginea careului, aproape de vinclu. Pap a atins mingea, dar nu a putut respinge. Alibec a dat și al treilea gol, în minutul 87. A marcat cu un șut plasat la colțul lung, din careu.

Pentru Botoșani a fost a doua înfrângere de asemenea magnitudine în acest sezon, după 0-7 cu Sepsi în etapa 11.

Farul este lider în Liga 1, cu 44 de puncte în 19 meciuri. Botoșani este pe 12, cu 20 de puncte, doar 3 peste UTA, echipa de pe primul loc retrogradabil.

Echipe de start la Farul – Botoșani

Farul Constanța: Aioani – Sîrbu, Larie, Popescu, Kiki – Artean, Băluță, Grameni – Torje, Alibec, Pitu
Rezerve: Buzbuchi, Benzar, Casap, Borza, Nedelcu, Doukoure, Sali, Morar, Moldoveanu
Antrenor: Gheorghe Hagi

FC Botoșani: Pap – Patache, Dican, Șeroni, Dragu – Sylla, Mussis, Zabou – Barbosa, Camara, Pinson
Rezerve: Ureche, Țigănașu, Perianu, Ivanov, Petkovski, Tîrcoveanu, Roman II, Mailat, M. Dahona
Antrenor: Marius Ciobanu