Sunset Sunset: 19:57

Ultimele Știri

Elevii lui Croitoru, REMIZĂ cu emoții pe Municipal

24 iulie 2023 | Sport

Partida de pe stadionul municipal dintre FC Botoșani și Petrolul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, în etapa a doua din SuperLiga României.
Cele două echipe s-au confruntat în penultima partidă din a doua etapă a noului sezon din Superliga, cu Florin Andrei la centru.

Gicu Grozav a deschis scorul în minutul 14, iar Mihai Roman a restabilit egalitatea în minutul 38.

Pe final s-au încins însă spiritele. Mai întâi, Gicu Grozav a realizat „dubla” cu o execuție de vis, dar VAR-ul a intervenit și a anulat reușita fotbalistului, după ce a fost depistată o poziție de ofsaid.

Petrolul a mai avut o șansă de a pleca cu toate cele trei puncte de la Botoșani. În minutul 90+11, Gicu Grozav a putut marca în cele din urmă golul doi, dar a ratat o lovitură de la 11 metri.

„E început de campionat, înca nu suntem la un nivel al jocului care să ne permită să jucăm repede, căldura joacă împotriva noastră.
Trebuie să fim mai atenți, mai consecvenți și să muncim tot timpul. Va fi un campionat foarte greu”
, a declarat Mihai Ciobanu la finalul meciului.

FC Botoșani – Petrolul, echipe de start

FC Botoșani: Began – Patache, Mutombo, Șeroni, J. Pius – E. Florescu, Dican, Zabou – I. Petrișor, M. Roman II, Pinson
Rezerve: Ducan, Dragu, Creț, Essono, Ivanov, Golofca, Ciciu, Drole, Camara

Petrolul Ploiești: Zima – Doua, Papp, Garutti, Țicu – Grozav, T. Seto, Jair, A. Musi – Petrovic, Budescu
Rezerve: Eșanu – Dumitriu, Meuers, Almeida, Rădulescu, I. Cojocaru, Hanca, Mitrov, Purtic
Antrenor: Florin Pârvu

Stadion: „Municipal” (Botoșani)
Arbitru: Florin Andrei; A1: Ovidiu Artene; A2: Sebastian Gheorghe;
Arbitru VAR: Szabolcs Kovacs; Asistent VAR: Florin Mazilu