Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 05:02
Sunset Sunset: 19:19

Ultimele Știri

FC Botoșani – FC Voluntari 3-3. După 16 etape, FC Botoșani rămâne singură echipă fără victorie în SuperLiga

12 noiembrie 2023 | Fotbal, Sport

FC Botoșani și FC Voluntari au terminat la egalitate, scor 3-3, partida din cadrul etapei a 16-a a SuperLigii României.

Ilfovenii au înscris prin Doru Andrei în minutul 6, iar botosanenii au egalat în minutul 38, când Dican a deviat cu capul centrarea lui Eduard Florescu. Până la pauză echipa condussa de Patache a reusuit să se desprindă pe tabela de marcaj prin golul dat de Gabriel David, care a preluat pe piept pasă aceluiași Florescu. În minutul 46, oaspeții au egalat. La finalizare s-a aflat Robert Popescu, în secundă 18 a reprizei.
Ilfovenii au intrat în avantaj în minutul 59, când Vadim Rață a transformat de două ori penalty-ul primit de Voluntari. Botoșani a reușit să egaleze 10 minute mai târziu, prin Eduard Florescu, care a depășit doi adversari și a finalizat printr-un șut plasat cu latul, la colțul lung.
După 16 etape, FC Botoșani este singura echipă fără victorie în SuperLiga. Botosanenii ocupă ultima poziție a clasamentului cu doar șapte puncte acumulate.

Echipele de start

FC Botoșani: Ducan – Benzar, Pius, Șeroni, Dragu – Petro, Dican, Florescu – Olinga, Ilicic, Cărăușu
Rezerve: Ureche – Adams, Țigănașu, Creț, E. David, Cioiu, Casap, Sadiku, Drole
Antrenor: Andrei Patache

FC Voluntari: J. Fernandez – Ricardinho, Matricardi, Armaș, Aliji – Crepulja – Boboc, Popescu, Rață, Andrei – Nemec
Rezerve: Vâlceanu – Andres, Voican, D. Florea, Droppa, Cocian, Dumiter, Paz, Răduț
Antrenor: Ilie Poenaru