FC Botoșani – Sepsi 1-0 | Botoșănenii obțin o victorie importantă pentru accederea în playoff

FC Botoșani a învins-o pe Sepsi Sf. Gheorghe, scor 1-0, și a făcut încă un pas important spre play-off-ul Ligii 1.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Enriko Papa, în minutul 41. Lansat excelent de Mailat, mijlocașul botosanenilor a preluat cu piciorul drept, apoi a trimis în poartă cu stângul, din 8 metri, în ciuda opoziției lui Niczuly.

În partea secundă s-a jucat pe contre. Cătălin Golofca a irosit două șanse mari pe final. Cea mai importantă a avut loc în minutul 74. Rămas singur cu portarul, la 10 metri de poartă, mijlocașul a șutat puternic, direct în Mario Contra.

Astfel, dupa cele 90 de minute, FC Botoșani acumulează 37 de puncte și se apropie de podium, iar Sepsi rămâne pe 10, cu 26 de puncte.

Cele două echipe s-au mai duelat de 13 ori în campionat, FC Botoșani câștigând șase dintre aceste meciuri, Sepsi două, iar alte cinci meciuri terminându-se la egalutate

Echipele de start:

FC Botoșani: Contra – Braun, Racovițan, Șeroni, Dragu – Edjouma, Florescu, Papa – Silva, Roman, Mailat

Sepsi OSK: Niczuly – Radoslav, Tincu, Mitrea, Ispas – Tortella, Ashkovski, Aganovic – Golofca, Damascan, Fofana