Cele mai citite

loader-image
Botoșani
18:21, 14 iulie 2024
temperature icon 36°C
cer senin
Humidity 19 %
Wind 10 Km/h
Wind Gust Wind Gust: 12 Km/h
Clouds Clouds: 0%
Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 04:29
Sunset Sunset: 20:08

Ultimele Știri

FOTBAL: Programul noului sezon al Superligii 2024-2025 a fost stabilit

1 iulie 2024 | Sport, TOP Stiri

Tragerea la sorți a avut loc la sediul Ligii Profesioniste de Fotbal.
Superliga 2024-2025, programul complet

Etapa 1 (13-14 iulie):

FCSB – Universitatea Cluj
CFR Cluj – Dinamo București
Farul Constanța – Unirea Slobozia
FC Botoșani – Oțelul Galați
Sepsi – Poli Iași
UTA Arad – Rapid
Hermannstadt – Universitatea Craiova
Petrolul – Gloria Buzău

Etapa 2 (20-21 iulie):

Gloria Buzău – Sepsi
Dinamo – Petrolul
Rapid – CFR Cluj
Universitatea Craiova – UTA Arad
U Cluj – Hermannstadt
Unirea Slobozia – FCSB
Oțelul Galați – Farul Constanța
Poli Iași – FC Botoșani

Etapa 3 (27-28 iulie):

Sepsi – Dinamo
Petrolul – Rapid
CFR Cluj – Universitatea Craiova
UTA Arad – U Cluj
Hermannstadt – Unirea Slobozia
FCSB – Oțelul Galați
Farul Constanța – FC Botoșani
Poli Iași – Gloria Buzău

Etapa 4 (3-4 august):

Rapid – Sepsi
Universitatea Craiova – Petrolul
U Cluj – CFR Cluj
Unirea Slobozia – UTA Arad
Oțelul Galați – Hermannstadt
FC Botoșani – FCSB
Dinamo – Gloria Buzău
Farul Constanța – Poli Iași

Etapa 5 (10-11 august):

Sepsi – Universitatea Craiova
Petrolul – U Cluj
CFR Cluj – Unirea Slobozia
UTA Arad – Oțelul Galați
Hermannstadt – FC Botoșani
Gloria Buzău – Rapid
FCSB – Farul Constanța
Poli Iași – Dinamo

Etapa 6 (17-18 august):

U Cluj – Sepsi
Unirea Slobozia – Petrolul
Oțelul Galați – CFR Cluj
FC Botoșani – UTA Arad
Universitatea Craiova – Gloria Buzău
Farul Constanța – Hermannstadt
Rapid – Dinamo
FCSB – Poli Iași

Etapa 7 (24-25 august):

Sepsi – Unirea Slobozia
Petrolul – Oțelul Galați
CFR Cluj – FC Botoșani
Gloria Buzău – U Cluj
UTA Arad – Farul Constanța
Dinamo – Universitatea Craiova
Hermannstadt – FCSB
Poli Iași – Rapid

Etapa 8 (31 august-1 septembrie):

Oțelul Galați – Sepsi
FC Botoșani – Petrolul
Unirea Slobozia – Gloria Buzău
Farul Constanța – CFR Cluj
U Cluj – Dinamo
FCSB – UTA Arad
Universitatea Craiova – Rapid
Hermannstadt – Poli Iași

Etapa 9 (14-15 septembrie):

Sepsi – FC Botoșani
Gloria Buzău – Oțelul Galați
Petrolul – Farul Constanța
Dinamo – Unirea Slobozia
CFR Cluj – FCSB
Rapid – U Cluj
UTA Arad – Hermannstadt
Poli Iași – Universitatea Craiova

Etapa 10 (21-22 septembrie):

Farul Constanța – Sepsi
FC Botoșani – Gloria Buzău
Oțelul Galați – Dinamo
FCSB – Petrolul
Unirea Slobozia – Rapid
Hermannstadt – CFR Cluj
U Cluj – Universitatea Craiova
UTA Arad – Poli Iași

Etapa 11 (28-29 septembrie):

Sepsi – FCSB
Gloria Buzău – Farul Constanța
Dinamo – FC Botoșani
Rapid – Oțelul Galați
Petrolul – Hermannstadt
Universitatea Craiova – Unirea Slobozia
CFR Cluj – UTA Arad
Poli Iași – U Cluj

Etapa 12 (5-6 octombrie):

Hermannstadt – Sepsi
FCSB – Gloria Buzău
Farul Constanța – Dinamo
FC Botoșani – Rapid
Oțelul Galați – Universitatea Craiova
UTA Arad – Petrolul
Unirea Slobozia – U Cluj
CFR Cluj – Poli Iași

Etapa 13 (19-20 octombrie):

Sepsi – UTA Arad
Gloria Buzău – Hermannstadt
Dinamo – FCSB
Rapid – Farul Constanța
Universitatea Craiova – FC Botoșani
U Cluj – Oțelul Galați
Petrolul – CFR Cluj
Poli Iași – Unirea Slobozia

Etapa 14 (26-27 octombrie):

CFR Cluj – Sepsi
UTA Arad – Gloria Buzău
Hermannstadt – Dinamo
FCSB – Rapid
Farul Constanța – Universitatea Craiova
FC Botoșani – U Cluj
Oțelul Galați – Unirea Slobozia
Petrolul – Poli Iași

Etapa 15 (2-3 noiembrie):

Sepsi – Petrolul
Gloria Buzău – CFR Cluj
Dinamo – UTA Arad
Rapid – Hermannstadt
Universitatea Craiova – FCSB
U Cluj – Farul Constanța
Unirea Slobozia – FC Botoșani
Poli Iași – Oțelul Galați

Etapa 16 (9-10 noiembrie):

Gloria Buzău – Petrolul
Dinamo – CFR Cluj
Rapid – UTA Arad
Universitatea Craiova – Hermannstadt
U Cluj – FCSB
Unirea Slobozia – Farul Constanța
Oțelul Galați – FC Botoșani

Etapa 17 (23-24 noiembrie):

Sepsi – Gloria Buzău
Petrolul – Dinamo
CFR Cluj – Rapid
UTA – Universitatea Craiova
Hermannstadt – U Cluj
FCSB – Unirea Slobozia
Farul Constanța – Oțelul Galați
FC Botoșani – Poli Iași

Etapa 18 (30 noiembrie-1 decembrie):

Dinamo – Sepsi
Rapid – Petrolul Ploieşti
Universitatea Craiova – CFR Cluj
U Cluj – UTA Arad
Unirea Slobozia – Hermannstadt
Oţelul Galaţi – FCSB
FC Botoşani – Farul Constanţa
Gloria Buzău – Poli Iaşi

Etapa 19 (7-8 decembrie):

Sepsi – Rapid
Petrolul Ploieşti – Universitatea Craiova
CFR Cluj – U Cluj
UTA Arad – Unirea Slobozia
Hermannstadt – Oţelul Galaţi
FCSB – FC Botoşani
Gloria Buzău – Dinamo
Poli Iaşi – Farul Constanţa

Etapa 20 (14-15 decembrie):

Universitatea Craiova – Sepsi
U Cluj – Petrolul Ploieşti
Unirea Slobozia – CFR Cluj
Oţelul Galaţi – UTA Arad
FC Botoşani – Hermannstadt
Rapid – Gloria Buzău
Farul Constanţa – FCSB
Dinamo – Poli Iaşi

Etapa 21 (21-22 decembrie):

Sepsi – U Cluj
Petrolul – Unirea Slobozia
CFR Cluj – Oțelul Galați
UTA Arad – FC Botoșani
Gloria Buzău – Universitatea Craiova
Hermannstadt – Farul Constanța
Dinamo – Rapid
Poli Iași – FCSB

Etapa 22 (18-19 ianuarie 2025):

Unirea Slobozia – Sepsi
Oțelul Galați – Petrolul
FC Botoșani – CFR Cluj
U Cluj – Gloria Buzău
Farul Constanța – UTA Arad
Universitatea Craiova – Dinamo
FCSB – Hermannstadt
Rapid – Poli Iași

Etapa 23 (25-26 ianuarie):

Sepsi – Oţelul Galaţi
Petrolul – FC Botoşani
Gloria Buzău – Unirea Slobozia
CFR Cluj – Farul Constanţa
Dinamo – U Cluj
UTA – FCSB
Rapid – Universitatea Craiova
Poli Iaşi – Hermannstadt

Etapa 24 (1-2 februarie):

FC Botoşani – Sepsi
Oţelul Galaţi – Gloria Buzău
Farul Constanţa – Petrolul
Unirea Slobozia – Dinamo
FCSB – CFR Cluj
U Cluj – Rapid
Hermannstadt – UTA Arad
Universitatea Craiova – Poli Iaşi

Etapa 25 (5-6 februarie):

Sepsi – Farul Constanţa
Gloria Buzău – FC Botoşani
Dinamo – Oţelul Galaţi
Petrolul – FCSB
Rapid – Unirea Slobozia
CFR Cluj – Hermannstadt
Universitatea Craiova – U Cluj
Poli Iaşi – UTA Arad

Etapa 26 (8-9 februarie):

FCSB – Sepsi
Farul Constanţa – Gloria Buzău
FC Botoşani – Dinamo
Oţelul Galaţi – Rapid
Hermannstadt – Petrolul
Unirea Slobozia – Universitatea Craiova
UTA Arad – CFR Cluj
U Cluj – Poli Iaşi

Etapa 27 (15-16 februarie):

Sepsi – Hermannstadt
Gloria Buzău – FCSB
Dinamo – Farul Constanţa
Rapid – FC Botoşani
Universitatea Craiova – Oţelul Galaţi
Petrolul – UTA Arad
U Cluj – Unirea Slobozia
Poli Iaşi – CFR Cluj

Etapa 28 (22-23 februarie):

UTA Arad – Sepsi
Hermannstadt – Gloria Buzău
FCSB – Dinamo
Farul Constanţa – Rapid
FC Botoşani – Universitatea Craiova
Oţelul Galaţi – U Cluj
CFR Cluj – Petrolul
Unirea Slobozia – Poli Iaşi

Etapa 29 (1-2 martie):

Sepsi – CFR Cluj
Gloria Buzău – UTA Arad
Dinamo – Hermannstadt
Rapid – FCSB
Universitatea Craiova – Farul Constanţa
U Cluj – FC Botoşani
Unirea Slobozia – Oţelul Galaţi
Poli Iaşi – Petrolul

Etapa 30 (8-9 martie):

Petrolul – Sepsi
CFR Cluj – Gloria Buzău
UTA Arad – Dinamo
Hermannstadt – Rapid
FCSB – Universitatea Craiova
Farul Constanţa – U Cluj
FC Botoşani – Unirea Slobozia
Oţelul Galaţi – Poli Iaşi

Sezonul începe joi, 4 iulie, cu Supercupa României, între FCSB şi Corvinul Hunedoara, duel ce va avea loc pe Stadionul Steaua. FCSB nu va juca în primele 6 etape cu niciuna dintre echipele calificate în Conference League, potrivit regulamentului.

Această regulă nu se aplică şi celorlalte două formaţii, CFR şi Universitatea Craiova. FCSB a câștigat titlul în sezonul recent încheiat și vrea să-l apere într-un sezon care se anunță și mai palpitant. Trupa lui Elias Charalambous va juca împotriva celor de la Virtus, în primul tur preliminar din Liga Campionilor. Turul se va desfășura pe 9 iulie, iar returul pe 16.

CFR Cluj, vicecampioana României, va evolua împotriva celor de la Neman, în preliminariile Conference League, iar Universitatea Craiova, ocupanta locului 3, își va afla exact oponentul abia după ce va fi tranșat duelul din primul tur al Europa League dintre Botev Plovdiv și Maribor.

Băieții lui Costel Gâlcă n-au avut norocul ardelenilor, se vor duela fie cu PFC Botev Plovdiv din Bulgaria, fie cu NK Maribor (Slovenia). Important de știut: juveții vor înfrunta pierzătoarea acestei confruntări, care va retrograda din preliminariile EL în cele din Conference.

FC Voluntari și FCU Craiova au retrogradat, iar Unirea Slobozia și Gloria Buzău au promovat în Superliga.

Noul campionat se anunță unul extrem de atractiv, mai ales după ce Dinamo a evitat retrogradarea în urma barajului cu Csikszereda. Superliga va avea iarăși la start toate cele 3 mari cluburi din București, FCSB, Dinamo și Rapid
Echipele care vor juca în Liga 1 în sezonul 2024 – 2025:

FCSB
CFR Cluj
Universitatea Craiova
Farul Constanța
Sepsi Sfântu Gheorghe
Rapid București
UTA Arad
Oțelul Galați
Hermannstadt
U Cluj
Petrolul Ploiești
Poli Iași
Dinamo București
FC Botoșani
Unirea Slobozia
Gloria Buzău

Cine se califică în cupele europene din Liga 1 după sezonul 2024-2025

Campioana din Superliga merge în turul 1 preliminar al Champions League.
Dacă una dintre primele 3 clasate din campionat câștigă Cupa, atunci echipa de pe locul 4 din play-off va disputa un baraj pentru prezența în turul II preliminar Conference League împotriva câștigătoarei unei semifinale disputate între primele două locuri din play-out.
Dacă altă echipă decât una dintre primele 3 clasate câștigă Cupa României, atunci la baraj va merge locul 3, așa cum s-a întâmplat și în acest sezon.

Cine va reprezenta România în cupele europene în acest sezon:

FCSB (campioană) – turul I preliminar al Ligii Campionilor;
Corvinul Hunedoara (câștigătoarea Cupei României) – turul I preliminar al Europa League;
CFR Cluj (locul 2) – turul II preliminar al Conference League;
Universitatea Craiova (câștigătoare baraj) – turul II preliminar al Conference League.

Distribuie pe rețelele sociale:

Din aceeași categorie:

Cele mai citite

Ultimele Știri