Cele mai citite

loader-image
Botoșani
14:35, 8 decembrie 2025
temperature icon 6°C
cer fragmentat
Humidity 91 %
Wind 7 Km/h
Wind Gust Wind Gust: 7 Km/h
Clouds Clouds: 53%
Visibility Visibility: 10 km
Sunrise Sunrise: 07:49
Sunset Sunset: 16:21

Ultimele Știri

Prima etapă a cercetărilor arheologice de la Văculești a scos la lumină vestigii importante

1 septembrie 2025 | Cultura

Muzeul Judeţean Botoşani, prin sectia Istorie-Arheologie, a încheiat cu succes o nouă campanie de cercetare arheologică cu rezultate deosebite.

Pe lângă scanarea cu magnetometru a suprafeței sitului Văculești-La Prisacă, au fost efectuate șase sondaje pentru verificarea anomaliilor din harta geofizică și prelevarea de probe pentru o gamă largă de analize.

Analizele cu radiocarbon sunt unele dintre cele mai importante, având în vedere faptul că datează cu precizie așezarea aparținând Culturii Cucuteni.

Documentarea complexelor arheologice și mai ales interpretarea profilelor reprezintă unele dintre cele mai esențiale activități din cadrul cercetărilor și investigațiilor de teren. Chiar și ultimele ore de activitate au adus date suplimentare cu privire la inventarul din gropile aparținând culturii Cucuteni.

Vase miniaturale alături de fragmente din vase de mari dimensiuni arată o lume plină de culoare și simboluri în așezarea de la Văculești-La Prisacă, unul dintre cele mai extinse așezări aparținând culturii Cucuteni de pe teritoriul României.

Patrimoniul muzeului s-a îmbogățit cu o serie de artefacte ceramice, din os, corn și silex. Lucrările arheologice s-au desfășurat în parteneriat cu Universitatea Friedrich Alexander din Erlangen-Nürnberg, cu studenți care studiază Arheologie, coordonați de dr. Carsten Mischka și prof univ. Dr. Hab. Doris Mischka.

Au participat Ondrej Klapa si Monika Kokesova din cadrul Muzeului Sileziei din Opava, Cehia.

Distribuie pe rețelele sociale:

Din aceeași categorie:

Cele mai citite

Ultimele Știri