Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 05:03
Sunset Sunset: 19:18

Ultimele Știri

FC Botoșani – Chindia 0-3. Botoșanenii suferă una dintre cele mai dure înfrângeri pe teren propriu

22 septembrie 2019 | Sport

Înfrăngere usturătoare cu 3-0 a elevilor conduși de Marius Croitoru pe teren propriu, în fața mai nou promovatei Chindia.

În minutul 33, Chindia a deschis scorul prin Dumiter, iar până la pauză a majorat diferența. Oaspeții au primit penalty pentru un henț al lui Kolesovs. Liviu Mihai a înscris și i-a asigurat echipei sale un avantaj liniștitor.
Oaspeții au mai înscris o dată și în repriza secundă. Dumiter a luat o acțiune pe cont propriu și l-a servit excelent pe Voduț. Finalul de meci a adus câte o eliminare de fiecare parte. Benga a văzut direct cartonașul roșu, în timp ce Ongenda a luat al doilea galben.

La finalul celor 90 de minute de joc scorul arăta un categoric scor 3-0 pentru oaspeți, astfel botoșanenii suferă una dintre cele mai dure înfrângeri pe teren propriu.

Echipa lui Marius Croitoru are două victorii, 6 meciuri la egaliatte și o înfrângere și se afla pe locul 8, cu 12 puncte după 9 etape.

Echipele de start

FC Botoșani: Pap – Haruț, Chindriș, Kolesvos, Țigănașu – Pierce – M. Roman, Askovski, Ongenda, Ofosu – Moussa
Rezerve: Hankic, Florescu, Holzmann, Patache, Keyta, Cascini, Andronic
Antrenor: Marius Croitoru

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Neciu – Yameogo, Rață, L.Mihai, Burlacu – D. Florea, Dumiter
Rezerve: I.Popescu, Dudea, Leca, Dumitrașcu, Novac, Voduț, Ivancic
Antrenor: Viorel Moldovan