Sunset Sunset: 19:18

Ultimele Știri

FORMIDABIL Simona Halep a câștigat Turneul de tenis de la Winbledon -FOTO

13 iulie 2019 | Stiri Nationale

Simona Halep a câștigat Turneul de tenis de la Wimbledon. Ea a învins-o în finală pe americanca Serena Williams cu 6-2 6-2.
O victorie cu atât mai merituoasă cu cât a fost și categorică: 6-2, 6-2 în nici o oră de joc contra marii jucatoare Serena Williams.

Halep a obţinut al doilea său titlu de Mare Şlem din carieră după unul dintre cele mai bune meciuri din carieră, după o victorie în doar 55 de minute în faţa fostului lider mondial.

Simona Halep avea o singură victorie în cele zece partide jucate până la acum contra celei mai titrate jucătoare din lume aflate încă în activitate.

Simona Halep (27 ani), numărul şapte mondial, a pierdut un singur set în drumul către al doilea titlu de Grand Slam, în faţa Mihaelei Buzărnescu, în turul al doilea, primul său titlu de Mare Şlem fiind câştigat în 2018, la Roland Garros.