Visibility Visibility: 0 km
Sunrise Sunrise: 05:03
Sunset Sunset: 19:18

Ultimele Știri

ASTĂZI: Sportivi din opt țări s-au întrecut la Campionatul Balcanic de cros care s-a desfăşurat la Botoşani – video/foto

4 noiembrie 2018 | Video

România a cucerit, astăzi (duminică, 4 noiembrie) 13 medalii la Campionatul Balcanic de cros care s-a desfăşurat la Botoşani.
Atleţii din ţara noastră au avut o evoluție excelentă şi au obţinut patru medalii de aur, cinci de argint și patru de bronz.

La evenimentul găzduit în premieră de judeţul Botoşani datorită organizării şi traseului foarte bun au fost prezenţi președintele Federației Române de Atletism – Florin Florea, dar şi fosta mare campioană a atletismului românesc – Maricica Puică.

Competiția dedicată juniorilor, tineretului și seniorilor, a fost organizată de către Federația Română de Atletism, cu sprijinul autorităților locale și județene din Botoșani și a reunit aproape 100 de sportivi din opt țări -Turcia, Serbia, Albania, Bulgaria, Republica Moldova, România, Ucraina și Macedonia.

“Cursa de astăzi a fost una rapidă, organizarea este foarte bună, oamenii de aici sunt foarte buni. Mulţumesc antrenorului şi echipei mele din Serbia. Urmează să mă antrenez pentru a participa la Campionatul european de Cros din Olanda, unde îmi doresc să am rezultate foarte bune.„a declarat Elzan Bibic, noul campion balcanic la categoria U20.

Competiția de la Botoșani a reprezentat și un ultim test în vederea participării la Campionatul European de cros de la Tillburg (Olanda), din 9 decembrie 2018.